petek, 21. avgust 2015

Ražanj 2015


Ražanj pri Rogoznici

Ražanj je majhna vas v bližini Rogoznice, idealen za mirne družinske počitnice, stran od prenatrpanih turističnih destinacij. Šteje okoli 180 prebivalcev, ki se večinoma ukvarjajo z ribolovom in turizmom. Ražanj se ponaša z številnimi kamniti zalivi, kot lep zaliv Stivašnica, ki vas bo navdušila s kristalno čistim morjem. Majhnih prodnatih plaž je le nekaj. Območje vzdolž zaliva je idealen za tek, kolesarjenje ali dolge sprehode. Sam sem imel zraven kolo ampak za vožnjo s kolesom po Ražnju ali proti Rogoznici moraš biti v dobri kondicijski formi.V mestu se nahaja center za potapljanje, ribolov in surfanje. V središču Ražnja so caffe bar, restavracija in majhna trgovina, in bogatejše nočno življenje in gostinska ponudba je v 5 km oddaljeni  Rogoznici. Med bivanjem v Ražnju je vredno obiskati tudi bližnji Primošten (15km), Šibenik (39 km) in na južni strani Trogir (25km) in Split (55km). Vsa ta mesta so oddaljena manj kot uro vožnje z avtomobilom od Ražnja, in so povezani z vsakodnevnim avtobusnim linijami.


Ražanj

Rogoznica (gospe od kapelice) proti Ražanj

Rogoznica proti Ražanj

apartmaji Palma

                                           
Apartmaji Palma-Ražanj desno, Adriadive.hu levo




V zalivu Ražanj pa je vinoteka, kjer ti ob vinu postrežejo z domačim pršutom in sirom.Tukaj je vstopna postaja Taxi boat za Rogoznico. Odrasli 15kun, otroci 10 kun, v eno smer. Vožnja traja dobrih 10 minut.




Center dogajanja je malo odmaknjen od obale, po hribu navzgor. Na tem trgu sta dva kafiča, restavracija, pizzerija, trgovina, pekarna, sladoled z stojnico za otroke in stojnica z zelenjavo, vsak dan nekdo zjutraj pripelje sveže ribe.


Kafič (malo jači)

 V ozadju na vrhu restavracija Prstac.
Dobra hrana, dobra postrežba ugodne cene,...

Sončni zahod iz restavracije Prstac

Hrid MULO v ozadju

spredaj Rt Movar, zadaj Hrid MULO svetilnik

Punta Planka


Pogled proti rogoznici iz apartmaja Palma.
To je panoramski pogled ob katerem sem se 14 dni zbujal.
Fotografirano iz terase. Hrib pred mano Kopara, desno pa uvala Tvrdača


Če sem se na terasi obrnil levo pa sončni zahod.


Nadaljujemo s pogledom iz balkona.

Dvorišče, pogled iz terase



Včasih je potrebno tudi kaj pojest :)


Mojstri žara na delu.
Ker sta bila prijatelja zjutraj na potopu sem šel v šoping in jima vse pripravil.


Orade

Večerja na plaži pred našimi aparmaji.


Testni Potop na 10m













Malo za zabavo fotkanje in potapljanje.




Thalassoma lunare 
Thalassoma lunare je vrsta ustnač, ki poseljuje obalne vode Indijskega in Tihega oceana od globin 1 do 20 metrov. Odrasli primerki zrastejo do 25 cm v dolžino, ribe pa so hermafroditi ali dvospolniki.

Salpe


Pisanica
Ime so te ribe dobile po pisani pigmentaciji, ki je posebej izrazita pri spolno zrelih ribah. Po smrti ta pigmentacija povsem zbledi. Latinsko ime scriba je ta riba dobila po pisavi podobnemu vzorcu na škržnem poklopcu teh rib. Osnovne barve pisanice so modra, rdeča in rumena, ki se prepletajo z rjavimi pokončnimi progami na svetli podlagi. Na sredi trebuha imajo svetlo modro do modrovijolično pego. Tudi plavuti so pisane v vseh osnovnih barvah. Pisanice so pogoste ribe obalnega pasu Sredozemlja, pogoste pa so tudi v Jadranskem morju, kjer jih najdemo ob obali z različno poraslostjo. Tako jo najdemo na kamnitih, peščenih in poraščenih tleh od 5 do 20 m globoko. Osnovna hrana teh rib, ki zrastejo povprečno okoli 20 cm so drobne morske živalice.
Značilnost pisanic je hermafrodizem. Isti osebki so tako samci kot samice, do samooploditve pa ne more priti, ker zorita oba dela skupne spolne žleze v različnih časovnih obdobjih.
Gospodarskega pomena ta ribja vrsta nima, je pa zanimiva riba za športni ribolov, neredko pa zaide tudi v vrše. Meso je belo, mehko in okusno, vendar je polno drobnih kosti, velik del pa odpade na glavo in rep, tako da so priljubljene samo velike ribe te vrste. Največ jo pripravljajo v brodetu ali ribjih juhah.



Našli tudi strupeno školjko iz Karibskega morja.
Flame scallop ali po latinsko Lima scabra
Malo sem se zamislil. Te vrste ne živijo oz niso živele v Jadranskem morju sedaj pa jih je čedalje več.
Vsako leto najdem nekaj kar naj ne bi živelo v Jadranu.

Buddy mi je iz vode pobegnil.

Moj inštruktor in pozer-model.




Morski list (solea solea)

morski list spreminja barvo.



Kačjerepi (znanstveno ime Ophiuroidea) so skupina iglokožcev, sorodna morskim zvezdam, v katero uvrščamo več kot 2.000 vrst. Bivajo v različnih podnebnih pasovih, od polarnega do tropskega pasu na različnih globinah, večinoma v globljih predelih. Ponekod tvorijo goste populacije, tudi do več sto osebkov na m2. Kljub raznolikemu življenjskemu prostoru (habitatu) in velikim populacijam je o kačjerepih zaradi globine bivanja znanega razmeroma malo






Z Robijem sva šla malo do Rogoznice, v ozadju Ražanj.


Obiskala sva Zmajevo oko. Jezero se nahaja na desni strani vstopa v marino


Link kjer si lahko preberte malo več o tem jezeru.
http://www.irb.hr/Dogadanja/Ciklusi-predavanja/Znanstveno-popularni-ciklus-predavanja-Znanost-za-javnost/Rogoznicko-jezero-Zmajevo-oko-jedinstveni-vodeni-sistem-na-jadranskoj-obali





Vhod v eno najlepših marin na Hrvaškem




Marina Frapa to Rogoznica

Najboljša kava daleč na okoli  kafič Starec
v Rogoznici na rondoju. oz krožnem prometu.


Odločili smo se, da obiščemo tudi Primošten.






mestna plaža







Lahko rečem, da je Primošten lep. Splača se sprehodit vse do cerkvice.